kontakt@sunsystem.pl
panele fotowoltaiczne

Baza wiedzy

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej jest panel fotowoltaiczny, jednak do działania całej instalacji potrzeba wielu innych urządzeń oraz elementów.

Każda instalacja fotowoltaiczna do prawidłowego działania potrzebuje szeregu elementów, które połączone razem umożliwiają pobieranie energii słonecznej, uzyskiwanie prądu oraz jego zmianę na prąd zmienny, który znajduje się w instalacjach elektrycznych. Do naszych instalacji fotowoltaicznych wykorzystujemy urządzenia, konstrukcje oraz części od najlepszych producentów z branży.

Przetwornica napięcia

Urządzenie elektryczne lub elektromechaniczne pozwalające na zasilanie odbiorników energii elektrycznej z układów zasilających, których parametry prądowo-napięciowe nie pozwalają na bezpośrednie połączenie z odbiornikiem. Zadaniem konwertera mocy jest zmiana wartości natężenia i napięcia w sposób odpowiadający wymaganiom zasilanego odbiornika, z możliwie najmniejszymi stratami mocy. Niskie straty mocy są równoznaczne z wysoką sprawnością konwertera.


Moduł fotowoltaiczny

Układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Napięcie generowane przez  pojedyncze ogniwo krzemowe nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. W praktycznym zastosowaniu, napięcie musi być znacznie wyższe. Dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą szeregowo tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

Standardowy panel fotowoltaiczny pracuje na napięciu ok 35V

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych.
Technologia cienkowarstwowa pozwala  mocno redukować zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa.


Akumulatory

Najprostszym sposobem magazynowania energii produkowanej w małych systemach PV jest wykorzystanie elektrycznych akumulatorów, zwłaszcza, że ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały konieczny do ładowania akumulatora. Naładowany akumulator dostarcza energie elektryczną do obciążenia gdy nie ma promieniowania słonecznego lub jest ono niewystarczające. W porównaniu do zapotrzebowania na inne akumulatory, rynek akumulatorów dla systemów fotowoltaicznych jest bardzo mały. Dlatego też rozwojowi akumulatorów dla systemów fotowoltaicznych poświęcono znacznie mniej uwagi.

Większość akumulatorów używanych w systemach fotowoltaicznych jest ołowiowo-kwasowa. W regionach o ostrym klimacie, tam gdzie konieczna jest duża niezawodność, stosuje się (szczególnie dla małych zastosowań) akumulatory niklowo-kadmowe. Od dobrej jakości akumulatorów tego typu oczekuje się 5 – 7 lat pracy, przy odpowiedniej obsłudze i użyciu odpowiedniego kontrolera ładowania. Dłuższy czas życia akumulatora może być osiągnięty pod warunkiem ograniczenia maksymalnej głębokości rozładowania. Z drugiej strony, przy złym obchodzeniu się z akumulatorami należy oczekiwać skrócenia ich czasu życia.